Kardamon posiada delikatnie pikantny aromat przypominający eukaliptus, czyli smak Wschodu. To popularna przyprawa, która ze względu na swoje lecznicze właściwości znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni. Gdzie czyni potrawy pikantne i smaczne dzięki swojemu ostremu, korzennemu, słodkiemu i piekącemu smakowi oraz korzenno-imbirowemu zapachowi.
Kardamon – właściwości lecznicze.
Ze względu na swoje właściwości lecznicze kardamon jest wykorzystywany w medycynie naturalnej:
- pomaga w przeziębieniach, schorzeniach dróg oddechowych w tym w chorobach oskrzeli oraz w astmie – łagodzi kaszel, udrażnia zatkany nos.
- wspomaga odchudzanie także po przez pobudzanie wydzielania soków trawiennych i dzięki temu przyspiesza przemianę materii w organizmie.
- odświeża oddech dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym.
- wzmacnia odporność.
- jest źródłem melatoniny dzięki czemu wspomaga walkę z bezsennością ale także z otyłością, hiperlipidemią oraz cukrzycą.
- w dolegliwościach trawiennych, dzięki zawartości olejków eterycznych działa rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków trawiennych – stosowany jako lekarstwo dla osób z problemami trawiennymi oraz nieżytem żołądka.
- działa bakteriobójczo na bakterie Helicobacter pylori uznawaną za przyczynę powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy.
- pobudza apetyt dzięki tej właściwości polecany jest niejadkom.
- pomaga pozbyć się czkawki.
W kosmetyce stosowany do produkcji perfum, balsamów wyszczuplających oraz do kąpieli, dzięki czemu skóra staje się gładka i miękka.
W aromaterapii używany do kominków oraz do masażu relaksacyjnego.