Laser znajduje wiele zastosowań w medycynie estetycznej oraz kosmetyce. Jednym z nich jest usuwanie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Na czym polega taki zabieg?
Laser na naczynka – jak to działa
Laserowe zamykanie naczyń jest możliwe dzięki temu, jak działa laser. Emituje on wiązkę światła o określonej długości fali. W przeciwieństwie do światła słońca czy np. żarówki, które ma w sobie wiele różnych długości fal (odpowiadających różnym widzianym przez nas kolorom), laser emituje wiązkę światła w bardzo wąskim paśmie, do tego silnie skoncentrowaną i o dużej energii. To sprawia, że w tym przypadku oddziałuje tylko na naczynia krwionośne – a dokładnie na hemoglobinę, czerwony barwnik we krwi. Tkanki dokoła zmienionych miejsc mają inną barwę, więc nie pochłaniają tej długości fali światła z lasera.
Energia, jaką emituje laser, jest pochłaniana w naczyniach krwionośnych, które podgrzewają się w ten sposób i ulegają zniszczeniu. W jaki sposób? Kiedy czerwone krwinki absorbują energię świetlną i następuje wzrost temperatury, odparowuje woda z komórek i wokół nich. Krwinki ulegają koagulacji, a naczynia krwionośne obkurczają się i zasklepiają, masz organizm przestaje z nich korzystać, znajdując inna drogę. Ponieważ sieć drobniejszych naczyń krwionośnych może być w ciągu życia wielokrotnie przebudowywana, organizm wchłania zamknięte podczas zabiegu naczynia. Tym samym przestają być one widoczne i nie powoduje to żadnego zagrożenia.
Co trzeba wiedzieć o zabiegu laserowego zamykania naczynek
Zamykanie naczynek laserem może zadziałać już po jednym zabiegu, ale także może być potrzebne kilka powtórzeń. Zależy to od wielkości obszaru, wielkości naczyń, właściwości konkretnego organizmu. Podczas zabiegu może być odczuwalne delikatne pieczenie, a po nim może być widoczne zaczerwienienie i lekka opuchlizna. Efekty w postaci zmniejszenia widoczności naczynek pojawiają się od kilku godzin do dwóch tygodni po zabiegu.
Środki ostrożności i przeciwwskazania są podobne jak w przypadku depilacji laserowej. Należy przede wszystkim unikać przed zabiegiem i zwłaszcza po nim ekspozycji na słońce, fotouczulających leków i ziół, leków wpływających na krzepliwość krwi, kosmetyków złuszczających, sterydów. O wszystkim chorobach i stosowanych preparatach należy poinformować lekarza, aby upewnić się, czy nie są przeszkodą do przeprowadzenia zabiegu.
Salon kosmetyczny Kraków – ciekawa oferta. Dużo promocji
Wskazania do zabiegu
Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych jest wykonywane coraz częściej dzięki temu, że stało się łatwo dostępne. Powody, z których pacjenci decydują się na zabieg, wynikają ze względów estetycznych, lecz jednocześnie są to jednostki medyczne. Pojawienie się na skórze tzw. pajączków może wynikać z wrodzonej kruchości naczyń, wyjątkowo cienkiej i wrażliwej skóry, uszkodzeń przez czynniki zewnętrzne, a nawet zmian hormonalnych. Zabiegi laserowe stosuje się także w przypadku naczyniaków i znamion naczyniowych, żylaków – które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje, a także trądziku różowatego. Z drugiej strony przeciwwskazaniem może być wiele zmian na powierzchni skóry. Czy w danym przypadku zabieg jest możliwy do przeprowadzenia i bezpieczny, każdorazowo musi zadecydować lekarz po dokładnym wywiadzie i zbadaniu pacjenta.