Korzystanie z suchej sauny niesie za sobą wiele korzyści. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób wpływają na nasze ciała skrajne temperatury – zarówno te wyjątkowo wysokie, jak i niskie. Jednak by zabieg był skuteczny i – przede wszystkim – bezpieczny dla naszego zdrowia, musimy pamiętać o kilku przeciwwskazaniach do korzystania z sauny suchej.
Sauna sucha – wpływ na zdrowie
W saunie suchej temperatury osiągają nawet 110 stopni, a wilgotność powietrza to zaledwie około 10%. Regularne korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na odporność organizmu, wzmacnia pracę układu sercowo-naczyniowego oraz usprawnia funkcjonowanie układu oddechowego. Seanse w saunie polecane są dla osób, które często chorują na przeziębienia, jak i w niedalekiej przeszłości przeszły grypę lub zapalenie płuc. Sauna wpływa również na kondycję skóry, poprawia jej ukrwienie i jędrność, z chęcią jest wykorzystywana przez osoby odchudzające się, którym zależy na zminimalizowaniu negatywnych skutków dużej utraty wagi. Wysokie temperatury mają również zbawienny wpływ na pracę układu szkieletowego: łagodzą objawy bólu kości, stawów oraz mięśni oraz wspomagają leczenie różnych zwyrodnień i stanów zapalnych.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny
Sauna sucha nie może być jednak wykorzystywana przez każdego. Seanse mogą powodować duże zagrożenie zdrowia i życia osób, które cierpią na poważne schorzenia układu krwionośnego, nadciśnienie oraz problemy z funkcjonowaniem serca. Należy powstrzymać się od korzystania z sauny w przypadku infekcji skórnych oraz wystąpienia ran, poparzeń i otarć skóry. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby skóry oraz układu oddechowego powinny wcześniej zasięgnąć wizyty u lekarza. Pamiętajmy również, że warunki panujące na saunie umożliwiają przenoszenie się różnych chorób zakaźnych (np. grypy, schorzeń skórnych, chorób wenerycznych), dlatego podczas podejrzewania ich wystąpienia należy powstrzymać się od tego typu zabiegów, by zapewnić bezpieczeństwo sobie, jak i innym osobom.