Mikrodermabrazja to rodzaj peelingu mechanicznego, podczas którego usuwana jest zewnętrzna część naskórka. Do tego celu wykorzystuje się specjalne urządzenie, które pokryte jest specjalnym materiałem ściernym – włóknami diamentowymi lub korundem czyli twardym minerałem, którego odmiany są powszechnie stosowane w jubilerstwie (należą do nich m.in. szafir czy rubin). Zabieg ten wykonywany jest w niemal każdym salonie kosmetycznym. Choć jest stosunkowo bezpieczny i nieinwazyjny, należy pamiętać o kilku przeciwwskazaniach do jego przeprowadzenia.
Mikrodermabrazja – zalety i wskazania
Zalety regularnego wykonywania zabiegu mikrodermabrazji są nieocenione. Podczas usuwania starego naskórka poprawia się ogólny wygląd skóry oraz usuwane są toksyny i zanieczyszczenia występujące w porach. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są widoczne blizny, przebarwienia oraz trądzik. Mikrodermabrazja doskonale odżywia cerę, poprawia jej koloryt oraz jędrność skóry twarzy. Podczas mechanicznego złuszczania naskórka pobudzona zostaje produkcja kolagenu i elastyny. Zabieg wpływa również na zmniejszenie zmarszczek oraz poprawę owalu twarzy. Mikrodermabrazja polecana jest również osobom, które cierpią na nadmierne wydzielanie sebum – poprawie przeprowadzony zabieg może znacząco zmniejszyć problemy z cerą tłustą i mieszaną.
Przeciwwskazania do zabiegu
Niestety, nie każdy może poddać się mikrodermabrazji. Najważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu jest wystąpienie stanów zapalnych skóry, infekcje naskórka, rany i oparzenia. Również niektóre choroby skórne – takie jak trądzik różowaty czy opryszczka – wykluczają możliwość przeprowadzenia mikrodermabrazji. W przypadku uśpionych chorób (np. AZS) należy wcześniej skonsultować się z dermatologiem, by wykluczyć możliwość pogorszenia stanu cery po zabiegu. Również schorzenia onkologiczne nie pozwalają na wykonanie zabiegu. Choć nie został udowodniony negatywny wpływ mikrodermabrazji na płód, większość salonów kosmetycznych uznaje ciąże za poważne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu.