Skip to content
Menu
Spalukow
Spalukow
white powder on brown wooden spoon

Korzyści płynące ze stosowania soli himalajskiej.

Opublikowano 1 października 20201 października 2020

Powszechnie uważa się, że sól himalajska jest jedną z najzdrowszych soli na świecie, a wprowadzenie jej do użytku codziennego niesie ze sobą wiele korzyści. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza ona prawdopodobnie aż osiemdziesięciu czterem minerałom i pierwiastkom, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Czym jest i skąd pochodzi sól himalajska?

Sól himalajska jest jednym z rodzajów znanej nam soli kamiennej, posiadającą zabarwienie od białego, przez jasnoróżowy, czerwony, aż po buraczkowy. Zależą one przede wszystkim od ilości zawartych w niej poszczególnych pierwiastków. Znaczna część składu soli himalajskiej stanowi NaCl, czyli chlorek sodu, jednak znajdziemy w niej także niewielkie ilości innych pierwiastków o dużym znaczeniu biologicznym. Możemy wśród nich wymienić: chlor, chrom, cynk, fluor, fosfor, jod, magnez, mangan, miedź, molibden, potas, selen, wapń oraz żelazo.

Podając skład soli himalajskiej, nie można jednak pominąć pierwiastków szkodliwych dla organizmu. Mimo iż występują one w śladowych ilościach, mogą stanowić poważne zagrożenie, a należą do nich: glin, kadm, ołów, tal, cyna, rtęć oraz niektóre pierwiastki radioaktywne.

Sól himalajska nie jest wydobywana, jak wskazuję nazwa, w Himalajach, lecz w oddalonej o około 300 kilometrów miejscowości Pendżab w Pakistanie, głównie w kopalni Khewra.
Sól ta różni się od naszej soli kuchennej tak naprawdę w niewielkim stopniu. To, co ją wyróżnia to zawartość wspomnianych już wcześniej minerałów i pierwiastków, jednak ich śladowe ilości niestety nie mają widocznego wpływu na organizm. Sól himalajska jest także na ogół niejodowana i nierafinowana ze względu na pragnienie zachowania jej naturalnej postaci.

Zastosowanie soli himalajskiej

Nie opublikowano do tej pory tendencyjnych badań naukowych popierających tezę, iż sól himalajska posiada unikalne właściwości lecznicze. Jeśli chodzi o jej zastosowanie, często poddawane jest ono dyskusji. Możemy między innymi zastąpić nią sól kuchenną. Sól z Pendżab reklamuje się jednak jako środek pomagający w leczeniu układu krwionośnego czy sprawdzający się w medycynie naturalnej. Co zatem sądzić o soli himalajskiej? To pytanie pozostawmy otwarte.

Powiązane artykuły:

  1. Rozmaryn- naturalne źródło zdrowia
    Rosmarinum officinalis L., czyli rozmaryn lekarski jest długowieczną, dziką, lubiącą ciepło zieloną rośliną, znaną nam głównie jako przyprawa. Ze względu na swój ciepłolubny charakter można ją spotkać głównie w krajach śródziemnomorskich, w obszarze Morza Czarnego oraz w Meksyku, choć w...

  2. Młody jęczmień- kiedy i w jakich dolegliwościach sprawdza się najlepiej?
    Porównując jęczmień do innych zbóż, a ściślej mówiąc do traw zbożowych, gdyż to właśnie do tego gatunku roślin jest zaliczany, należy zwrócić uwagę na jego słabo rozwinięty system korzeniowy. Z tego powodu staje się on rośliną wymagającą dobrego i żyznego...

  3. Dlaczego warto wprowadzić ciecierzycę do codziennego menu?
    Ciecierzyca jest jednoroczną rośliną strączkową należącą do bo owców, inaczej nazywaną cieciorką lub grochem włoskim. Charakteryzuje ją delikatnie słodki smak i kremowa konsystencja. Swoją wartość odżywczą ciecierzyca zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości białka oraz aminokwasów. Oprócz tego zawiera również błonnik,...

  4. Do czego – mąka z amarantusa?
    Mąka amarantusowa została przebadana w formułowaniu pieczywa i produktów bezglutenowych. Mąka amarantusowa może być wykorzystana do 15% w produkcji pieczywa złożonego z amarantusa i pszenicy bez wpływu na właściwości fizyczne i sensoryczne. Ponadto mąka amarantusowa poprawia jakość białka pieczywa, co...

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

  • white plastic pump bottle beside pink tulips and gray towelActiv SPA
    W obecnych czasach sytuacje stresujące dotykają niemal […]
  • two person inside gym exercisingFitness
    Coraz większa liczba Polek chętnie podejmuje się […]
  • brown and white floral round tableSauna
    Korzystanie z suchej sauny niesie za sobą wiele […]
  • black stones with water dewMasaż
    Masaże ciała są popularną metodą fizjoterapeutyczną, […]
  • woman lying with prone positionSPA
    Gabinety SPA & Wellness to jeden z […]

Łuków. Migawka

Łuków charakteryzuje się wieloma zabytkami, oficjalnie wpisanymi na listę zabytków narodowych. Podziwiać można przepiękną architekturę zespołu klasztornego ojców bernardynów, pochodzącą z drugiej połowy XVIII wieku.

Zobacz również





Zobacz też:

crossed person's arms

Laserowe zamykanie naczyń

three green leaf potted vegetables

Olejki, które odstraszają kleszcze

©2023 Spalukow | Powered by SuperbThemes & WordPress