O diecie ketogenicznej słyszymy coraz częściej, zyskuje ona na popularności, ponieważ daje szybkie efekty i zapewnia dobre samopoczucie. W skrócie polega ona na zwiększeniu podaży tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów.
Niestety zasada ta sprawia, że w wielu przypadkach dieta może okazać się być niebezpieczna dla naszego zdrowia, jeśli więc chcemy z niej korzystać – najlepiej skonsultować się ze specjalistą lub na tyle zgłębić temat, by nic nam się zagrażało. Warto również wykonać podstawowe badania – morfologię, poziom glukozy, badanie ogólne moczu, by upewnić się, że nasz organizm przetrwa tak znaczącą zmianę.
Keto dieta dla początkujących – główne założenia
Podstawową zasadą keto diety jest założenie, by nasz jadłospis składał się w 80-90% z tłuszczów, pozostała ilość to białka i węglowodany. Dla osób jedzących w takich proporcjach tłuszcz staje się źródłem energii, zastępując tym samym węglowodany. Dochodzi wtedy do tzw. ketozy – czyli rozpadu tłuszczów, a w jej wyniku stężenie glukozy we krwi maleje, zwiększa się natomiast stężenie ciał ketonowych.
Ważne jest, by zadbać o proporcje wartości odżywczych w tej diecie, ponieważ jeśli ilość węglowodanów będzie zbyt duża, nasz apetyt może wzrastać – co jest odwrotnością zamierzonego celu, ponieważ dzięki niskiej zawartości węglowodanów w pożywieniu nasz apetyt powinien zostać zahamowany. Dlatego też warto pokusić się o wizytę u specjalisty.
Główną zaletą takiego sposobu życia jest to, że przez pierwsze 2-3 miesiące nasze samopoczucie się poprawia, a my czujemy się lekko. Jest to stan, do którego wzdychają osoby będące na różnych dietach, poczucie lekkości sprawia, że jest łatwiej wytrwać w postanowieniach. Ponadto oczywiście następuje spadek masy ciała – jeśli trzymamy się restrykcyjnie zasad, waga spada bardzo szybko i dynamicznie – dzieje się tak, ponieważ w naszym organizmie spada ilość glikogenu – zmniejsza się tym samym ilość wody , którą gromadzony w mięśniach glikogen wiązał – a co za tym idzie – spada masa naszego ciała.