Szpinak – jak wpływa na zdrowie organizmu?
To jedne z najzdrowszych zielonych liści. Jest szczególnym lekarstwem na krwawienia z nosa a także buduje krew. Posiada właściwości moczopędne, przeczyszczające – ułatwia prace jelit i oddawanie moczu, dlatego też jest lekarstwem na zaparcia i utrudnione oddawanie moczu. Oczyszcza krew z toksyn, które przyczyniają sie do powstawania chorób.
Duża zawartość chlorofilu i żelaza wspiera budowę krwi. Obecność siarki działa łagodząco na podrażnienia skóry. Duża dawka cennej witaminy A, którą posiadają zielone liście – jest lekarstwem m.in. na kurzą ślepotę.
Do czego pasuje szpinak w kuchni?
Kulinarnych zastosowań szpinaku jest bardzo dużo. Można dodawać go do sałatek, tortilli, zielonych koktajli bardzo popularnych wśród miłośników zdrowego stylu życia. Na ciepło przyrządzany traci swoje walory estetyczne jednak smakuje wyśmienicie w naleśnikach, pierogach, w jajecznicy, lasagne, ze spaghetti a nawet na pizzy.
Szpinakowa maseczka? Czemu nie.
Szpinak zawiera beta-karoten, flawonoidy, witaminę C i luteinę – naturalne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, chroniąc skórę przed starzeniem się. Zatem zamiast kupować gotowe maseczki, można samemu stworzyć naturalną maskę z liści szpinaku.
Szpinak – nie dla wszystkich.
Osoby z tendencją do powstawania kamieni nerkowych nie powinny spożywać szpinaku zbyt często. Nie jest to również odpowiedni pokarm dla osób z wodnistym stolcem oraz problemami z nietrzymaniem moczu.