Ciecierzyca jest jednoroczną rośliną strączkową należącą do bo owców, inaczej nazywaną cieciorką lub grochem włoskim. Charakteryzuje ją delikatnie słodki smak i kremowa konsystencja. Swoją wartość odżywczą ciecierzyca zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości białka oraz aminokwasów.
Oprócz tego zawiera również błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, witaminę B9, fosfor, cynk oraz magnez. Dużą zaletą ciecierzycy jest jej niskokaloryczność. Okazuje się, że rośliną ta także w postaci gotowanej z solą nie traci swoich wartości odżywczych. Kolejną zaletą ciecierzycy jest zawartość 0 mg cholesterolu w jej składzie.
Zastosowanie ciecierzycy
Ciecierzycę kojarzy się przede wszystkim z dietą wegańską i wegetariańską. Dzięki szerokiej gamie składników odżywczych, które zawiera uważana jest, także przez wielu dietetyków, za dobry substytut mięsa. Często określa się ją jako supefood, czyli zdrową żywność.
Jeśli chodzi o zastosowanie cieciorki, głównie sprawdza się ona jako element codziennej diety. To z niej przyrządza się potrawy, takie jak hummus czy falafeli, a dzięki temu, że w jej składzie nie znajdziemy glutenu, możemy z niej przyrządzać mąkę na chleb.
Jak już wspomniano wcześniej, ciecierzyca nie ma również cholesterolu, przez co posiada zdolność obniżania ciśnienia krwi. Rośliną ta idealnie odnajdzie się w diecie osób cierpiących na anemię, ponieważ duża zawartość żelaza sprzyja leczeniu niedokrwistości. Groch włoski powinien znaleźć się także w jadłospisie diabetyków, gdyż charakteryzuje go niski indeks glikemiczny. Kolejnym schorzeniem, w którym pomaga, tym razem poprzez bogactwo aminokwasów, jest bielactwo nabyte.
Ciecierzyca wspiera również prawidłowe odchudzanie, gdyż dzięki błonnikowi zwiększa ona wydalanie tłuszczów z organizmu, a wydłużony czas żucia rośliny powoduje uczucie sytości. Niektóre źródła podają także, iż cieciorka posiada właściwości przeciwbólowe, pozytywnie wpływa na płodność, podnosi odporność organizmu oraz poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.